Tunus'a yapılan ihracatlar da kullanılan EUR.1 belgelerine ilişkin duyuru

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den alınan bir yazıda, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin önceki yazısında, Starwood Orman Ürünleri Sanayi A.Ş. tarafından Tunus’a yapılan ihracatta düzenlenen EUR.1 belgesi üzerindeki barkodun Tunus Gümrüğü tarafından kabul edilmediği, söz konusu belgenin 11. hanesine ek olarak ıslak kaşe ve imza talebinde bulunulduğu ancak Türkiye’deki gümrük idaresinin bu talebi olumsuz karşıladığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından söz konusu firmamızın mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığımız nezdinde girişimlerde bulunulmuş olup, Ticaret Bakanlığımızdan alınan cevapta, Tunus Gümrük İdaresiyle Bakanlığımız arasında EUR.1 Dolaşım Belgelerinin ıslak imzalı olarak düzenleneceğine dair herhangi bir mutabakat bulunmadığı belirtilmektedir. Bununla birlikte, ülkemizde EUR.1 Dolaşım Belgelerinin MEDOS üzerinden elektronik ortamda düzenlendiğine ilişkin Tunus’un da üyesi olduğu Pan-Euro-Med (PEM) Sekretaryasınca yayımlanan ekte ye alan resmî bilgi notu gönderilerek, MEDOS üzerinden usulüne uygun olarak elektronik ortamda düzenlenen belgelerin Tunus tarafınca kabul edilmesi gerektiğinden belirtilmektedir.

Diğer taraftan, Ticaret Bakanlığımız tarafından son zamanlarda yaşanan soruna ilişkin Tunus Makamlarına doğrudan ve Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla bildirimlerde bulunulduğu ve sorunun kalıcı olarak çözüme kavuşması amacıyla Ticaret Bakanlığımızın çalışmalarının devam ettirildiği belirtilerek, Tunus gümrükleri tarafından 1 Mart 2022 tarihine kadar MEDOS üzerinden elektronik olarak düzenlenen belgelerin kabul edileceği belirtilmektedir.

Kaynak: Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?